O mnie

Witam na mojej stronie!


Nazywam się Marek Malisz i od blisko trzydziestu lat mieszkam w Tyńcu koło Krakowa. Znajdujący się tu Klasztor Benedyktynów, przepełniony śpiewami gregoriańskimi i aurą kontemplacji zainspirowały mnie, aby zainteresować się sztuką sakralną. I tak, najpierw zaangażowany w pomoc przy wydaniu cztero-tomowego zbioru utworów organowych w opracowaniu prof. Mariana Machury, kilka lat temu zdecydowałem się zgłębić technikę pisania ikon.

Od wczesnej młodości zawsze interesowałem się sztuką - gram na skrzypcach, altówce, fortepianie, ale też od najmłodszych lat malowałem obrazy, rysowałem i zajmowałem się rzeźbą. To właśnie te doświadczenia i umiejętności, oraz zbiory tynieckie pomogły mi w podjęciu decyzji o próbie nauczenia się trudnej sztuki pisania ikon.

Podstaw nauczyłem się sam, z książek, internetu, pytając bardziej doświadczonych malarzy. Kolejnym krokiem było uczestnictwo w kilku profesjonalnych kursach, między innymi w Krakowie przy kościele Jezuitów oraz w Nowicy.  Ale oczywiście najważniejsza jest zawsze praktyka. Tak więc pisałem, pisałem, pisałem. Najpierw dla siebie i rodziny, później także dla dalszych znajomych i na zamówienie. Z biegem czasu moja kolekcja stała się całkiem spora i stąd pomysł stworzenia tej właśnie strony internetowej. 

Chciałbym, aby strona ta służyła na dwa sposoby - jako portfolio, osobista pamiątka każdej z moich prac, ale również by ułatwić nawiązanie kontaku z tymi z Państwa, którzy mogą być zainteresowani sprawieniem sobie lub swoim bliskim wyjątkowego prezentu, jakim jest ikona.

Tworzenie ikon na zamówienie zawsze dotarcza mi wielu radości i jest dla mnie ogromną inspiracją do poszukiwania nowych wzorów i rozwiązań. Dlatego zachęcam Państwa do obejrzenia mojej kolekcji w zakładce Galeria oraz do kontaku ze mną (link po lewej stronie) - z wielką przyjemnością z Państwem porozmawiam oraz odpowiem na wszelkie możliwe pytania.


Technika pisania ikon


Ikony piszę tradycyjną metodą bizantyjską, czyli temperą jajeczną na desce. 

Najpierw przygotowuję deskę nakładając na nią płótno oraz ręcznie robioną zaprawę klejowo-kredową (12 warstw). Następnie jest ona szlifowana.

Maluję farbami tempereowymi rozcieńczanymi w jajku i winie. Jako tło używam szlagmetalu lub prawdziwego złota.

Na koniec ikonę zabezpieczam szelakiem.

Czas potrzebny na wykonanie ikony wynosi od czterech do sześciu tygodni.